Schemat działania i sposób montażu
Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych to najprostszy, a zarazem wysoce zaawansowany sposób przetwarzania energii promieniowania słonecznego. Jego zaletą jest m.in. prostota, lekkość, niesłyszalność jego pracy, bezobsługowość, niezawodność i możliwość uzyskiwania darmowej energii elektrycznej o parametrach sieciowych na potrzeby gospodarcze.
Klasycznie ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z krzemowych płytek półprzewodnika, które służą do przetworzenia energii słonecznej w energię elektryczną. W praktyce promienie padające na płytkę krzemową powodują powstawanie napięcia. By doszło do przepływu prądu elektrycznego, do ogniwa musi być podłączone urządzenie pobierające energię.
Na wydajność całego systemu fotowoltaicznego w dużej mierze wpływa (mierzone w ciągu całego roku) nasłonecznienie miejsca montażu instalacji. Co oczywiste, silne promieniowania i duża ilość słonecznych dni zwiększają możliwości uzyskiwania energii z danej instalacji. Istotnym elementem montażu paneli jest ich kierunek i kąt nachylenia. Preferowane są przy tym zwłaszcza dach budynku i jego elewacja, czyli miejsca bez ograniczeń w dostępie do promieniowania słonecznego.
.